Dr Subotića 15, 11000 Beograd, Srbija
info@infodemija.rs
Asistent, Viši naučni saradnik
Institut za socijalnu medicinu
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
„Ni najbolji argumenti na svetu neće nikome promeniti mišljenje. Jedino što može da promeni nečije mišljenje jeste dobra priča“. – Ričard Pavers (Richard Powers), pisac i dobitnik pulicerove nagrade
Dr Stefan Mandić-Rajčević, lekar i doktor medicinskih nauka iz oblasti medicine rada, asistent je za Katedri za socijalnu medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bavi se naučno istraživačkim radom iz oblasti javnog zdravlja, socijalne medicine, medicine rada, toksikologije, kao i spremnosti na vanredne situacije. Sertifikovani je menadžer infodemije, i od početka pandemije učestvuje u naporima da se naučne preporuke na razumljiv način predstave i primene, ali i da se čuju brige i nedoumice svih ljudi i da se na njih adekvatno odgovori. Ova pandemija gde je udaljila od čisto kvantitativnih istraživanja ka kvalitativnom pristupu i usmerila na rad u zajednici.
Polja ekspertize: Javno zdravlje, komunikacija rizika, upravljanje infodemijom, promena ponašanja
Saradnik u nastavi
Institut za socijalnu medicinu,
Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu
„Čovek je slobodan ako može da izabere, a može da izabere ako dovoljno zna da bi mogao da uporedi“ – K. Marks
Dr Aleksandar Stevanović je saradnik u nastavi Katedre za socijalnu medicinu, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Trenutno pohađa doktorske akademske studije u oblasti javnog zdravlja i zdravstvenu specijalizaciju iz socijalne medicine. Učesnik je brojnih kongresa u zemlji i inostranstvu na temu zdravstvenih inovacija, a 2016. godine Ministarstvo spoljnih poslova Francuske dodelilo mu je titulu mladog ambasadora za ljudska prava. Fokus njegovih istraživačkih aktivnosti obuhvata merenje opterećenja društva bolešću, infodemiologiju i socijalne determinante zdravlja. Od 2021. godine, sertifikovani je menadžer infodemije Svetske zdravstvene organizacije.
Polja ekspertize: Socijalna medicina, infodemiologija, javno zdravlje, zdravstveni indikatori
Redovni profesor
Institut za socijalnu medicinu
Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu
„Dobra pitanja nadmašuju jednostavne odgovore.“ – Paul Samuelson
Prof. dr Aleksandra Jović Vraneš nastavnik je na Katedri za socijalnu medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Doktorsku disetaciju pod nazivom „Ispitivanje zdravstvene pismenosti među korisnicima usluga primarne zdravstvene zaštite “ odbranila je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 2010. godine. U Školi javnog zdravlja radi od njenog osnivanja, kao predavač na master i doktorskim programima. Glavna polja interesovanja uključuju promociju zdravlja, zdravstveno vaspitanje i zdravstvenu pismenost, kao i ljudska prava. Od 2019. godine je rukovodilac Centra škole javnog zdravlja i zdravstvenog menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite.
Polja ekspertize: Socijalna medicina, javno zdravlje, zdravstvena pismenost, zdravstvena politika
Docent
Katedra humanističkih nauka
Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu
“Imaj hrabrosti da se služiš vlastitim razumom.” – Imanuel Kant
Dr Vida Jeremić Stojković završila je osnovne studije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2010., gde je i doktorirala u oblasti javnog zdravlja 2019. godine. Master studije iz bioetike završila je 2021. u okviru zajedničkog programa Clarkson univerziteta/Icahn School of Medicine at Mount Sinai u Njujorku. Predaje medicinsku sociologiju, medicinsku etiku, bioetiku i komunikaciju u medicini na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Kao istraživač učestvuje na nekoliko međunarodnih projekata iz oblasti javnog zdravlja i istraživačke etike. U istraživačkom smislu fokusirana je na pitanja istraživačke i kliničke etike, izazove u zaštiti zdravlja adolescenata, i sve aktuelnije pitanje faktora koji utiču na ponašanje u vezi sa vakcinacijom.
Polja ekspertize: Bioetika, javno zdravlje
Docent
Katedra humanističkih nauka
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
„Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrebiti da promenite svet“. – Nelson Mandela
Dr Smiljana Cvjetković, master psihologije i doktor medicinskih nauka iz oblasti javnog zdravlja, docent je na Katedri humanističkih nauka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Iako se dominantno bavi naučno-istraživačkim radom i nastavom, svoje profesionalno iskustvo sticala je u okviru različitih profesionalnih uloga, uključujući kreiranje i moderaciju velikog broja seminara i psiholoških radionica realizovanih u okviru domaćih i međunarodnih projekata. Kombinujući praktično iskustvo sa teorijskim znanjem posvećena je prevođenju istraživanja u praksu u okviru različitih oblasti kao što su zdravstveni stavovi, vakcinalno ponašanje i promena ponašanja.
Polja ekspertize: Zdravstvena komunikacija, psihologija u zajednici, psihološko savetovanje, empirijska bioetika
Rukovodilac poslova informacionih sistema i tehnologija
Centar za informacione i komunikacione tehnologije
Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu
“Kada nešto čuješ – to je samo jedno mišljenje, kada nešto vidiš – to je samo jedan ugao gledanja na stvar.” – Marko Aurelije
Dr Nikola Ilić je rukovodilac poslova informacionih sistema i tehnologija Centra za informacione i komunikacione tehnologije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Kao doktorant Biomedicinske informatike posvetio se usavršavanju u oblasti onlajn edukacije u medicini, digitalnog izdavaštva, prikupljanja i zaštiti podataka u naučno-istraživačkom procesu. Učestvovao u dizajniranju i implementaciji brojnih informacionih sistema namenjenih upravljanju nastavom, onlajn edukaciji, stručnoj kolaboraciji, digitalnom izdavaštvu i organizovanju i upravljanju događajima.
Polja ekspertize: Biomedicinska informatika, onlajn edukacija, zaštita podataka